Sauna, saunování, vybavení sauny


O sauně

Sauna je původní finské slovo označující malé stavení nebo místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny  je Klasická saunavelmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 ˚C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 ˚C. Ve finské sauně jsou na kamnech kameny, na které se čas od času nalévá voda, aby vzniklá pára na chvíli zvýšila vlhkost vzduchu. Vlhkost vzduchu v sauně je obvykle relativně malá, několik desítek procent.

V saunových kamnech se obvykle topí dřevem, ale velmi častá jsou elektrická kamna, zejména v bytech. Někdy je možno se setkat i s naftovými kamny.

Primitivní sauna může fungovat bez použití saunových kamen. Základem je opět dobře izolovaná stavba, která je ale vytápěna kameny, rozžhavenými venku v otevřeném ohni. To je nejspíš i původní princip vytápění sauny.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sauna

 

Saunová kabinaVnitřní sauna Domácí saunaSauna - celoskeněnné kouřové dveře

 

Historie sauny

Původ sauny je nejasný. Finské kmeny si tuto tradici zřejmě přinesly už ze střední Asie,[zdroj?] kde je dodnes u kočovných kmenů běžná parní lázeň ve stanu.

První popisy sauny se objevují v 11. a 12. století. Ve středověku byla parní lázeň vcelku oblíbená v celé Evropě, ale přesto se v 16. století Klaus Magnus zmiňuje, že nikde není parní lázeň tak důležitá jako v severní Evropě. Veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice. Pro Finy již tehdy byla součástí jejich každodenního života, místo, kde se setkávali a mluvili spolu. Zároveň byla sauna zřejmě i nejčistší místo ve vesnici, případně domě,[zdroj?] takže se používala například i při porodech.

 

Kouřová sauna

Finská sauna se v těch dobách od dnešní sauny lišila. Byla to tzvn. kouřová sauna (savusauna). Jejím hlavním znakem je, že je uvnitř celá černá od sazí, protože při jejím vyhřívaní se kouř valí z kamen do místnosti. Jakmile je velká zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestane se topit, sauna se umyje od sazí a může se začít saunovat. Ačkoli saze špiní, jsou sterilní. Dnes se s takovou saunou můžete stále setkat, i když relativně vzácně. Například nejstarší fungující veřejná sauna ve Finsku, Rajaportin sauna v Tampere, je sauna kouřová.

Ze Zimní války se tradují humorné příběhy, kdy se finští vojáci ocitli nechtěně za frontovou linií, protože ta se posunula během doby, kdy se vojáci oddávali sauně, a poté bojovali s Rusy nazí.

 

 Sauna ve světě

V České republice jsou rozšířené především dva druhy saun, které se však původní finské sauně nepodobají. První je tzv. pára, kde je teplota jen několik ˚C vyšší než je teplotou těla, ale vlhkost je prakticky stoprocentní. V takovéto sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Druhým obvyklým druhem sauny bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 100 ˚C, ale na kamna se nepřilévá voda. V zásadě se to nedoporučuje ani zkoušet, protože používaná kamna na to nebývají stavěná a hrozí zranění elektrickým proudem. Existují ovšem i sauny, kde se na kamna voda přilévá.

V Estonsku, jehož kultura je v mnohém blízká finské, je sauna (saun) právě takovou samozřejmostí, jako ve Finsku. Estonská sauna je stejná jako finská, bývá běžně součástí domácností, chybívá jen v obytných budovách vystavěných za sovětského režimu.

V Rusku se staví podobné sauny jako jsou finské, jen se jmenují baňa (баня).

V Turecku jsou běžné turecké lázně hamam, které se ale sauně moc nepodobají. Podobné byly i antické římské lázně.

V Japonsku je možno se setkat s lázněmi, kde je postup opačný než je tomu v sauně. Člověk se prudce ohřeje v horké vodě a pak se pomalu chladí na vzduchu.

Ve Švédsku jsou také sauny jako doma, jen obvykle nebývají tak teplé a je v nich nižší vlhkost.

 

 Materiál v sauně

Materiál používaný na stavbu sauny musí být kvalitní, trvanlivý a odolný vůči vysokým teplotám.. Všichni světoví výrobci a přední výrobci saun v ČR proto používají:

( na obklad
- skandinávský smrk - světlé dřevo s malými dostatečně zarostlými suky a min.obsahem pryskyřice
- kanadská borovice (HEMLOCK) -lehce načervenalé bezsukové dřevo

( na vnitřní vybavení sauny
- africká vrba ABACHI - světlé bezsukové dřevo, které vyniká min. tepelnou vodivostí a
dlouhou životností

Někteří čeští výrobci saun dávají přednost tuzemským materiálům - tzv."měkkým listnáčům" . Odborníci v tomto oboru však nemají na tyto materiály obzvláště kladný názor. Jako příklad uvádíme předního znalce Dr. Antonína Mikoláška a úryvek z jeho knihy Česká Sauna vydané u nakladatelství Grada Publishing : ".......... Je pórovité, nemá potřebnou absorpční schopnost a daleko dříve degraduje."
 

 Pořiďte si vlastní saunu

Jste příznivci pravidelného saunování, ale neradi docházíte do veřejných saun? Dopřejte si pohodlí a pořiďte si saunu domů.

Domácí kutilové si saunu mohou vybudovat sami z nakoupeného materiálu. Je však nutné upozornit na to, že i když v některých supermarketech jsou prodávány palubky jako skandinávský smrk, nemají tyto palubky se skandinávským smrkem používaným na sauny nic společného. Palubky prodávané ve zmíněných supermarketech jsou určeny čistě pro chalupářské potřeby a uzpůsobeny spíše běžnému klimatu. Palubky pro sauny jsou vyráběné z kvalitní suroviny, jsou speciálně upravované a vždy nejméně dvakrát sušené. Proto kutilům doporučujeme nakupovat materiál výhradně u saunových výrobců. U nich si mohou pořídit i saunové topidlo a další doplňky do sauny.

V České republice se výrobou saun zabývá několik firem. K těm předním a nejznámějším bezesporu patří firmy SaunaTop, Sauny Sládek a Sauny Dyntar.

Sauny Sládek sídlí v Ostravě, firmu Dyntar naleznete v Jičíně, ale nejblíže zákazníkům je firma SaunaTop se sídlem v Kutné Hoře. Tato firma má totiž dalších 11 poboček po celé republice, a to např. v Praze, Brně, Přerově a Ostravě.

Co se týče saunových topidel, na českém trhu jsou pouze dva výrobci, a to firma SALUS a SAUNATOP.

Mnohem výhodnější (a pohodlnější) než kutit si saunu sám je nechat si saunu zhotovit na klíč. Stavbu na klíč provedou pracovníci firmy odborně a tedy kvalitně, během 1 - 2 dnů, s poskytnutím záruky. Seriozní firma nabídne zákazníkovi při nákupu sauny spotřebitelský úvěr.

 

Začínáte uvažovat o vybudování vlastní sauny?

Nabídka na našem trhu je opravdu veliká a k lepší orientaci v ní Vám pomohou internetové stránky. Nicméně před tím, než se rozhodnete, kde si saunu pořídíte, doporučujeme prohlédnout si sauny jednotlivých výrobců na vlastní oči.

Všichni zmínění výrobci mají vzorky vystaveny ve svých provozovnách. Nejblíže zákazníkům je firma SaunaTop, která vlastní jediný odborný obchod v České republice, a to na Praze 3, v Koněvově ulici. Zde můžete vidět sauny finské i infračervené, dále solária, sprchové panely a masážní bazény. Máte-li to do Prahy daleko, stačí navšťívit sídlo firmy v Kutné Hoře nebo některou z poboček této firmy, např. v Brně, Přerově, Kuřimi, Ostravě atd.

 

Jak sauny rozdělujeme?

Základní rozdíl mezi saunou privátní (domácí) a veřejnou spočívá v umístění stavby.

Domácí sauna je v rodinných domcích, chatách, chalupách, apod.Hlavní výhodou domácí sauny je její soukromí, možnost volby termínu a času saunování.

Veřejné sauny jsou naproti tomu v hotelech, sportovních klubech, v mateřských školách, ve sportovních gymnáziích, v erotických klubech. Charakter veřejné sauny má dokonce i sauna v suterénu panelového domu, přestože ji navštěvují stále ti samí lidé (na rozdíl od domácí sauny by v těchto saunách měl být vyškolený, kvalifikovaný obsluhovatel sauny).

Další rozdíl spočívá v charakteru provozu a u veřejných saun pak v zajištění hygieny provozu a navazujících služeb (masáž, solárium, občerstvení, whirlpool, apod.). Proto jsou při stavebním řízení (stav. povolení, ale i kolaudace) z hygienického hlediska přizvány orgány činné v běžném hygienickém dozoru (MHS, OHS, KHS), z hlediska bezpečnosti hasiči (výchozí revize, periodické revize, provozní deníky, apod.).

Sauny můžeme samozřejmě dělit dále, např. podle druhu vytápění (pevná paliva, elektrická topidla, plynová topidla, nepřímé vytápění, kombinované způsoby vytápění, apod.) nebo podle velikosti na malé (6-10 osob, tj. 12-20m2), sřiední (11-15 osob,t.j. 22-30m2), a velké sauny (pro 16-20 osob, t.j. 32-40 m2).

Obecně se sauny řídí novou vyhláškou č. 135/2004 Sb. Ministerstva zdravotnictví ze dne 17. března 2004 o ochraně veřejného zdraví.

Jaký vliv má sauna na zdraví člověka?

Saunování má především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování zvyšuje odolnost organismu proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismu a pomáhá orgánům při intenzivním pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny.

Z léčebného hlediska má saunování podpůrný význam. Z literatury a praxe je známo využívání aromaterapie (při léčbě horních cest dýchacích, při poruchách pohybového ústrojí, při nespavosti), sauna se využívá k prohřátí kloubů u některých ortopedických diagnoz, při některých klimakterických potížích apod. Zajímavých výsledků se dosahuje též při saunování mentálně postižených dětí v denních stacionářích. Sauna však není samospasitelná.

Následující řádky zklamou určitě ty, kteří si myslí, že saunováním zhubnou. Pravda je, že se při saunování během 1/2 hodiny ztratí 500 g vody, pravda je i to, že saunování pomůže k lepšímu rozložení vody v organizmu, což snižuje např. otoky u lidí s nadváhou, když mizí voda z tukových tkání. Nahromaděné tukové zásoby však nezmizí a vodu po saunové lázni rychle doplníme.

Sauna však není vhodná pro všechny. Někomu je sauna doporučena, ale někomu je přímo zakázána.

Sručně řečeno sauna je vhodná pro zdravé osoby, u nichž nebyly zjištěny známky nějakého závažného onemocnění (akutního nebo zhoršeného chronického).

Pro příjemné saunování je důležitý momentální psychický stav a okamžitá tělesná dispozice. Nemocný by se měl před návštěvou sauny poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některá onemocnění nepatří do sauny vůbec (akutní záněty, některé kožní projevy, komtraindikované gynekologické problémy a degenerativní onemocnění, apod.)

Sauna a sport

Přestože bylo řečeno, že pomocí sauny nehubneme, řada sportovců (kde se rozdělují váhové kategorie - např. box, řeckořímský zápas, judo, apod.) využívá sauny k zařazení do "své" váhy. Pro řadu sportovců je bezprostředně po utkání sauna kontraindikována (kontaktní sporty, kde dochází k úderům do hlavy) - tam, kde by u teoretického úrazu hlavy došlo saunováním k urychlení krevního oběhu. Sport a regenerace k sobě patří. Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a pod. Komplexní působení těchto a dalších faktorů ovlivňuje stav sil získaných tréninkem, tzv. kondici. V tréninkovém i v závodním období je třeba používat saunu s rozmyslem. Ideální je využít saunu k předehřátí organismu před masáží.

Kdy chodit do sauny?

Optimální doba saunování je v podvečer, aby po saunové lázni mohl následovat spánek, a nejdříve dvě hodiny po konzumaci posledního jídla. Proto se i děti ve školkách saunují před obědem a po jídle jdou spát. U vrcholových sportovců jsou do tréninkového plánu zařazeny regenerační dny a podléhají dohodě a návrhu celého realizačního týmu (trenér, masér, psycholog, apod.).

Doporučená doba saunování je 1x týdně 90 až 120 minut.

Sauna v interiéru?

Moderní provedení umožňuje umístění sauny i do interiéru vaší domácnosti do domu či bytu. Např. sauna v kuchyni není zásadním problémem.

Tento článek je pouze stručným shrnutím poznatků o historii, současnosti a účincích sauny. Nadneseně lze říci, že saunování je jakási vědní disciplina, která se neustále vyvíjí odhalováním dalších poznatků a nových technických možností.